2011. november 9., szerda

Élménypark?! - érzékenyítő foglalkozások

Mélyszegénység fogyatékkal élők, hátrányos- és halmozottan hátrányos helyzetűek, akadálymentesítés, negatív diszkrimináció, rasszizmus és még sorolhatnánk azokat a fogalmakat, amelyekkel nap, mint nap találkozunk, szembesülünk vagy éppen a hiányát érezzük, de nem gondolunk bele a valós helyzetbe. Nem tudjuk, hogy azok az emberek, akiknek ez a valóságuk, akik a hátrányos megkülönböztetés célpontjai, mivel is szembesülnek a mindennapjaikban.

A fenti gondolatokra reflektálva hozta létre a Baranya Megyei Esélyegyenlőségi Információs Iroda – Esélyek Háza Esélyek, a MásKépMás Esélyegyenlőség Emberközpontú Szemlélettel Közhasznú Alapítvány, Az emberség erejével – CUM VIRTUTE HUMANITATIS Alapítvány és a ZION Civil Menedék az „Élménypark?” című közös projektjét. A program célja, hogy interaktív módon szemléltesse a hátrányos helyzetű emberek mindennapjait és ezáltal a többségi társadalom érzékenyebbé váljon élethelyzeteik, problémáik iránt. Az „Élménypark?”-ba elsősorban általános iskolák hetedik és nyolcadik osztályos tanulóit, illetve középiskolás diákcsoportokat várnak, de más közösség, csoport (pl.: vállalati stábok) számára is nyitva áll.

Az „Élménypark?” négy modulból épül fel:

Modul 1: Mások élete!? (szegénység Magyarországon és a világban)

Óriás Szociopoly társasjáték- Gazdálkodj, ahogy tudsz!

Ebben a játékban bárki kipróbálhatja, mire is elég a segélyből, családi pótlékból, GYES-ből, fekete munkából szerezhető jövedelem. A játék során egy átlagos hónap napjain haladunk végig – némileg meggyorsítva az időt, kockadobások segítségével –, a játékosoknak a tartósan munka nélkül lévők jövedelmi viszonyai között kell túlélnie a hónapot (a bevételek és kiadások összegei hozzávetőleg megfelelnek a mai magyar valóságnak.).

„Ahol a gyerekek alszanak” képjáték felnőtteknek és fiataloknak

A játék során bepillantást nyerhetünk a világ különböző tájain élő gyerekek életébe, mindennapjaikba és vágyaikba. A játékosoknak meg kell találniuk a portréfotón látható gyerekekhez tartozó szobákat és rövid leírást életükről és a körülményeikről. Ha mindez sikerült a játékosnak, a gyerekeket-immáron a történeteikkel- elhelyezhetik egy világtérképen.

Modul 2: Tényleg választhatott? (örökölt esélyegyenlőtlenség)

Itt a lét a tét! – csoportos kaland a Cigánylabirintus című könyv alapján

A játék indulásakor egy állami gondozásból frissen kikerült cigány fiatal bőrébe kell belehelyezkedni a résztvevőknek. Végig élhetik a mindennapi élet csapdáit, a munkakereséstől kezdve, a függőségeken át, a gyökértelenség érzéséig. A történet fonalát a résztvevők fűzik lépésről-lépésre, minden választásnál a csoport egyik tagja dönt. A játék végén kiderül, hogy sokan vannak akiknek a mindennapokban is a lét a tét.

Modul 3: Struccpolitika (homofóbia a társadalomban)

Titkos ügynök – szerepjáték a melegek és leszbikusok életéről

A játék kezdetén minden résztvevő kap egy karakterleírást, a továbbiakban ez az ő játékos karaktere. A gyakorlat több részből tevődik össze, használunk tréning gyakorlatot, szituációs játékot és kérdőívet. A játék során különböző élethelyzetekre, kérdésekre, problémákra kell reagálni, úgy hogy a résztvevők nem ismerik egymás induló történetét és ezeket csak a játék végeztével fedjük fel. A játék célja egy más perspektívából megismerni a társadalmi előítéletekből fakadó korlátokat, amikkel egy meleg, vagy leszbikus ember szembesül.

Modul 4: „ÉRZÉKetlen” (fizikai és érzékszervi fogyatékkal a világban)

A modul során játékos módon a résztvevőket megfosztjuk érzékszerveiktől, korlátozzuk mozgásukat. Ötletes játékok során kipróbálhatják, hogyan működnek látás, hallás, mozgás nélkül. Nem kell félni, a végén mindenki visszakapja az érzékelését, csak a gondolatai lesznek ezután másképp-mások.

Szemtelen – a látás nélküli világ

A tárgyakat, anyagokat, illatokat nem láthatod, csak egyéb érzékszerveiddel érzékelheted, a szaglásodra, tapintásodra és hallásodra támaszkodva.

Füles – a hangok nélküli világ

Kipróbálhatod mi történi akkor ha nem hallod mit mondanak neked, hogy tudsz e szájról olvasni, és értenéd e a feléd küldött jeleket.

Kerekes-terepes – az akadályozott mozgás világa

A mozgásodban akadályozunk úgy, hogy akadályt jelentsen számodra a megszokott mindennapi cselekvések elvégzése.(pl: eljutni egyik pontból a másikba, megteríteni az asztalt és egyéb hétköznapi cselekvések).

1.

Az „Élménypark?” november 16-tól, 30-ig látogatható reggel 8 és délután 4 óra között, a Zenész Ifjúsági OtthoNban (Pécs, Zsolnay út 109.). Előzetes időpont-egyeztetés szükséges, melyet, a következő e-mail címen tehetnek meg: pecs.zion@gmail.com.

Az Élménypark?! moduljai közül a látogatók idejük és érdeklődésük függvényében választhatnak. Egy-egy modul 90 percet vesz igénybe. Egy modul egyszerre maximum 15 fő számára igénybe vehető.



További infó: pecs.zion@gmail.com

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése